KDO JSME A CO CHCEME

Jsme aktivní nezávislá skupina knihovnic a knihovníků. Chceme zlepšit finanční podmínky v českých knihovnách a zvýšit prestiž naší práce. Pomáháme vládě a veřejnosti ocenit nepopiratelný dopad knihoven.

CO SE ZATÍM UDÁLO

V návaznosti na říjnové setkání vyjádřil ministr Zaorálek přání setkat se s dalšími knihovnicemi a knihovníky v Brně dne 7. listopadu 2019. Neformální diskuze se zúčastnili zástupci různých typů knihoven a různých knihovnických profesí.

V polovině října bylo pod prohlášením více než 3 080 podpisů.

Dne 8. října jsme se setkali s ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem a předali mu Prohlášení. Byl jím potěšen, vyjádřil knihovnám podporu a slíbil poukazovat na problematickou situaci v knihovnách při svých budoucích návštěvách v krajích a obcích. Více viz tisková zpráva a náš komentář.

Další tři měsíce jsme napjatě čekali na nového ministra kultury a sháněli další podporu.

V týdnu od 10. do 14. června jsme se zviditelňovali origami knížkami s vykřičníkem, poukazovali na nevyhovující podmínky, diskutovali a sháněli podporu napříč knihovnickou obcí. Informace o iniciativě jsme šířili na 10. Valné hromadě Sdružení knihovníků a informačních pracovníků v Obecním domě 13. června 2019. Na konci týdne bylo pod Prohlášením přes 1 200 podpisů pracovníků knihoven, studentů, pedagogů, seniorů, matek na mateřské atd.

Do konce května jsme měli hotové Prohlášení, ve kterém vysvětlujeme důležitost knihoven a upozorňujeme na špatné ohodnocení pracovníků.

Na jaře 2019 proběhlo několik setkání zájemců o problematiku, v dubnu se utváří akční skupina a iniciativa Za knihovny!

Monika Horáková a Katka Nekolová v listopadu 2018 uspořádaly seminář Jak zlepšit platové podmínky v knihovnách?, kterého se zúčastnilo na třicet lidí z oboru a odborových organizací.