Pro média, ke stažení

Text prohlášení v PDF

Tisková zpráva ze dne 9. 10. 2019 (PDF ke stažení)

Iniciativu Za knihovny! podpořilo více než 3 000 lidí, ministr kultury osobně převzal jejich společné prohlášení.

Prohlášení celostátní iniciativy Za knihovny! převzal v úterý 8. 10. 2019 osobně ministr kultury Lubomír Zaorálek. Cílem iniciativy, kterou podpořilo více než tři tisíce lidí, je odpovídající finanční ohodnocení a také zvýšení prestiže knihovnické práce. Prohlášení vzniklo u příležitosti stého výročí knihovnického zákona, které si připomínáme právě v letošním roce.

Finanční ohodnocení naší práce považujeme za nedůstojné. Nehodláme k tomu dále mlčet. Nebojujeme jen sami za sebe, ale za zachování unikátní sítě 6000 knihoven po celé republice. Současný stav je neudržitelný. Chceme zabránit odcházení knihovníků do jiných, lépe placených oborů. Knihovny mají zásadní význam pro čtenářskou a informační gramotnost, celoživotní vzdělávání a společenskou soudržnost a byla by velká chyba buď omezovat jejich služby, či o ně dokonce zcela přijít,“ řekla Kateřina Nekolová z Národní knihovny, která se zaměřuje na interkulturní komunikaci a zlepšování služeb pro osoby se speciálními potřebami; pořádá také rekvalifikační kurzy. Za své aktivity získala v loňském roce cenu MARK určenou mladým pracovníkům knihoven.

I když od 1. 1. 2020 dojde částečně k navýšení platů, stojí před námi v oblasti kultury další výzvy. Např. otázka, z čeho budou města a obce navýšení platů financovat. Jakákoli nucené snižování počtu knihovníků či omezování služeb knihoven jsou nepřijatelná,“ doplnila Nekolová.

I když v oblasti kultury se podařilo platy tabulkově navýšit, stranou politického zájmu zatím zůstává problém univerzitních knihoven. Na jejich knihovníky se žádné pohyby v platových tabulkách nevztahují, protože mají vlastní způsob odměňování. Chceme motivovat i ke společnému postupu knihoven. Pokud by bojovala jen každá knihovna sama za sebe, bylo by to jen zbytečné tříštění sil,“ řekla Monika Horáková, akvizitérka a zástupkyně vedoucí knihovny Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy, která spolu s Kateřinou Nekolovou stála u vzniku iniciativy.

„Přestože knihovny často požadují vysokoškolské vzdělání, zájem o studium knihovnictví klesá. Není se čemu divit, když se podíváme na nástupní platy. Takto mladé do knihoven nenalákáme, s odlivem pracovníků nebude možné nabízet kvalitní služby, je to začarovaný kruh,” uvedla Jana Grillová, která dříve pracovala v Knihovně AV ČR jako vedoucí oddělení výpůjčních služeb. „Často jsem se až styděla, když jsme sháněli nové kolegy a přišlo na otázku platu. V mém oddělení bylo běžné, že nás kolegové opouštěli. Neustále jsme tak zapracovávali nové lidi, což vzhledem k náročnosti práce, která vyžaduje péči o čtenáře a mnoho dovedností, opravdu zabere delší dobu. Pokud se má knihovník v Praze uživit a zaplatit nájem, musí se spolehnout na spolubydlení, podporu partnera nebo si najít k plnému úvazku přivýdělek,” doplnila.

Iniciativu Za knihovny! podpořilo k 9. 10. 2019 celkem 3 005 lidí, převážně z knihoven, ale i mimo ně. Skoro 45 % podepsaných uvedlo vysokoškolský titul, zároveň jsou pod prohlášením podepsáni dělníci, uklízečky, sekretářky, zdravotní sestry, učitelé nebo asistenti pedagogů ze středních škol. Polovina uvedla, že pracují nebo pracovali v knihovně. Jsou mezi nimi ředitelé městských i krajských knihoven, vedoucí oddělení nebo vedoucí menších knihoven z celé České republiky. Významnou podporu vyjádřili lidé v důchodu nebo studenti; také překladatelé, spisovatelé a další osoby z příbuzných oblastí. Více informací najdete na webu www.zaknihovny.cz.